poniedziałek, 2 grudnia 2013

Lekcja 1- Wprowadzenie do prądu elektrycznego, część pierwsza.

Dziś dowiemy się o:
-elektroskopach
-nepkach (neutronach, elektronach i protonach)
-siłach elektrycznych



Elektroskopy to zwierzęta stadne (o ile pełzną po taśmie produkcyjnej). Kiedy wybiorą samotne życie, trafiają do cichych sal naukowych, w których przeżyją resztę swojego życia. Trzeba przyznać, że zajmie im to naprawdę dużo czasu, ponieważ zbudowane są z metalu. Czy oznacza to, że elektroskopy to sataniści? Podążając za trendami stereotypów dzisiejszego świata, faktycznie można by było dojść do takiego wniosku.







Proton, elektron i neutron. Te trzy skurczybyki są najbardziej irytującymi knypkami w całym dzisiejszym temacie. W związku z tym, nazwijmy ich kibolami. Mają swoje ładunki, styl bycia oraz prawa i zasady, o których należy pamiętać.

Elektron jest ujemny, ponieważ jak był mały, nie lubił ścinać włosów. Pewnego dnia jego mama obcięła je na kształt przewróconej litery "I" i tak oto powstał jego ładunek.
Proton jest dodatni, ponieważ jest przeciwnikiem nowej fryzury swojego brata Elektrona. Jak widać, kategorycznie PRZEKREŚLA jego uczesanie, manifestując przy okazji swoim ładunkiem.
Neutron to kumpel rodzeństwa i jest elektrycznie obojętny (czytaj- ma w nosie włosy innych cząstek)
Wszyscy troje mieszkają w atomie. 

Ładunki jednoimienne i różnoimienne.

+ kobietki (protonki)
- facety (elektronki)

Ładunki RÓŻNOIMENNE się przyciągają (dwa protonki się kochają, dwa elektronki kochają się jeszcze mocniej)
Ładunki JEDNOIMIENNE się odpychają (protonek i elektronek za sobą nie przepadają, więc udają, że muszą się wrócić do sklepu po jajka, bo o dwudziestej zamykają spożywczaka) (hetero)

Opisane powyżej działania nazywamy siłami elektrycznymi. 



1 komentarz: